Μπάσκετ: «Σκόνταψε» η ΑΕΚ στη Ρόδο (Video)

Τη δεύτερη ήττα της σε αγώνα πρωταθλήματος γνώρισε η ΑΕΚ: 73-67 από τον Κολοσσό στη Ρόδο. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν ισόπαλο 33-33 και ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Κρίστοφερ Κόφι (10 π.) πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο στο 68-66, ενάμισυ λεπτό πριν το φινάλε. Ο Κολοσσός ξεκίνησε με 1/16 τρίποντα, αλλά μάζεψε 24 επιθετικά ριμπάουντ. Από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ξεχώρισαν και οι Σταρκς (25), Γιαννόπουλος (17). Οι Φρέιζιερ (15), Στρέλνιεκς (12), Μίτσελ (10), Ουίλιαμς (10) διακρίθηκαν από την ΑΕΚ του Ηλία Καντζούρη. Και οι δύο προπονητές αντιμετώπισαν σήμερα την πρώην ομάδα τους.

Η βαθμολογία μετά το τέλος της 7ης αγωνιστικής: Ολυμπιακός 7-0, Παναθηναϊκός 5-1, ΑΕΚ 5-2, Περιστέρι 5-2, Άρης 4-3, ΠΑΟΚ 4-3, Προμηθέας 2-3, Κολοσσός Ρ. 3-4, Ιωνικός 2-5, Απόλλων Π. 2-5, Καρδίτσα 1-5, Λαύριο 0-7. Στην επόμενη αγωνιστική θα διεξαχθεί το πρώτο «ντέρμπι αιωνίων» της χρονιάς, τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου στο Φάληρο.