Μπάσκετ: Σκόνταψε η ΑΕΚ στην Ουγγαρία

Με μία απογοητευτική εμφάνιση και ήττα από την ουγγρική Φάλκο Σομπάτελι ξεκίνησε την πορεία της η ΑΕΚ στο φετινό Basketball Champions League: 83-78, ημίχρονο 38-35.

Η φιναλίστ του 2020 και τροπαιούχος του 2018 ΑΕΚ έχανε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από την πρωταθλήτρια Ουγγαρίας, βρέθηκε στο -10 στο 37ο λεπτό, αλλά έφτασε σε απόσταση βολής στο τέλος (81-78). Ωστόσο, το σουτ του Νίκου Παππά σταμάτησε στα χέρια αντιπάλου και η Φάλκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ με την εκπνοή.

Η εξαιρετική απόδοση του Παππά στην επανεμφάνισή του μετά από απουσία έξι μηνών λόγω σοβαρού τραυματισμού ήταν το μοναδικό θετικό στοιχείο για την ΑΕΚ. Ο 31χρονος άσος πέτυχε πέτυχε 20 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής, με 7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/3 βολές.

Διακρίθηκαν αόμα οι Ανγκόλα (17), Γκρίφιν (16), Γέλοβατς (14). Η ΑΕΚ, που ελπίζει να αποκτήσει δύο παίκτες, θα υποδεχθεί την Τρεβίζο την ερχόμενη εβδομάδα στο νέο της «σπίτι» στα Λιόσια.

Ο Περλ (21 π.) ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα για τη Φάλκο.

Στους χθεσινούς αγώνες ελληνικών ομάδων για την ίδια διοργάνωση, Λαύριο-Ντιζόν 65-63 και Ιγκοκέα-ΠΑΟΚ 68-64.