Μπάσκετ: Στα κίτρινα το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Με «κιτρινόμαυρο» πανηγύρι στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο ολοκληρώθηκε το πατροπαράδοτο ντέρμπι της Basket League: Άρης-ΠΑΟΚ 77-70, ημίχρονο 39-38.

Ο Άρης προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές στο πρώτο μέρος (29-18), ενώ έφτασε στο 61-53 στις αρχές της δ’ περιόδου, με πρωταγωνιστή τον Ντι Τζέι Νότε (26 π.). Ο ΠΑΟΚ έμεινε σε κοντινή απόσταση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε ευκαιρίες να προσπεράσει 70-68 του 38ου λεπτού. Ο Τζος Χάγκινς (12 π.) σφράγισε τη νίκη του Άρη με 8 προσωπικούς πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο.

Από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διακρίθηκαν και οι Τολιόπουλος (10), Σανόγκο (12). Οι Χαντς (17), Φράνκε (12), Ρένφρο (12), Ράιλι (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερς για τον ΠΑΟΚ του Άρη Λυκογιάννη.

Στους χθεσινούς αγώνες, η ΑΕΚ νίκησε τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 69-61, ο Προμηθέας τον Ιωνικό στη Νίκαια με 74-66 και ο Κολοσσός την Καρδίτσα στη Ρόδο με 73-62. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με τους αγώνες Λαυρίου-Παναθηναϊκού το βράδυ της Κυριακής (19.15) και Περιστερίου-Ολυμπιακού τη Δευτέρα (19.15).

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 12-0, Παναθηναϊκός 10-2, Περιστέρι 8-4, Κολοσσός 8-5, ΑΕΚ 8-5, ΠΑΟΚ 7-6, Προμηθέας 7-6, Άρης 7-6, Iωνικός 3-10, Απόλλων 3-10, Λαύριο 2-10, Καρδίτσα 1-12.