Μπάσκετ: Στην τετράδα οι μεγάλοι μικροί!

Περιφανή πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U20 πέτυχε η Εθνική Νέων. Moλονότι βρέθηκε να χάνει με διαφορά 10 πόντων στο β’ ημίχρονο και έπαιξε τα τελευταία λεπτά χωρίς ψηλούς, νίκησε την ισχυρότατη Λιθουανία με 76-72 (ημίχρονο 41-39) και έδωσε ραντεβού με τους πρωταθλητές Ευρώπης Ισπανούς, το Σάββατο (21.15, ξανά στο Ηράκλειο), στη μάχη για μία θέση στον κυριακάτικο τελικό. Μία νίκη στους τελευταίους δύο αγώνες της θα την ανεβάσει στο βάθρο.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (21 π.) ήταν ο κορυφαίος, αλλά ο Αντώνης Κόνιαρης (17 π.) εξελίχθηκε σε άνθρωπο της τελευταίας στιγμής, με καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και “νικητήριο” τρίποντο 24” πριν το τέλος, όταν το σκορ ήταν ισόπαλο. Ο Νίκος Δίπλαρος (7 π.) σφράγισε τη νίκη με δύο εύστοχες βολές στο φινάλε.

Επαιξαν και οι Φλιώνης, Καρράς 12, Σκουλίδας, Χρηστίδης 5, Μιλεντίγιεβιτς, Μουράτος 14, Λούντζης. Ο θηριώδης Μπιρούτις πέυτυχε 17 πόντους για τη Λιθουανία.