Μπάσκετ: Στο τέλος ξέσπασαν οι μικροί

Περισσότερα από 30 λεπτά χρειάστηκε για να νικήσει το άγχος της η Εθνική Εφήβων, η οποία νίκησε στο φινάλε την Φινλανδία με 68-55 (ημίχρονο 26–32) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Κ18, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο στον Βόλο τη Λιθουανία (21.15).

Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων στο τέλος της γ` περιόδου. Η ελληνική αντεπίθεση ξεκίνησε στο 42–53 με απανωτά τρίποντα των Νικολαΐδη, Καράμπελα και ο Ρογκαβόπουλος έδωσε το προβάδισμα ευστοχώντας δύο φορές από τα 6,75 μ. (57-53). Το φινάλε ήταν μάλλον εύκολο για την ελληνική ομάδα η οποία τελείωσε το ματς με εκπληκτικό σερί (επιμέρους σκορ 26-2) και κορυφαίους τους Νικολαΐδη (20 π.), Ρογκαβόπουλο (16 π.), Σωτηρίου (14 π.).

Ο αγώνας έγινε μπροστά σε 1.500 ενθουσιώδεις φιλάθλους στο κλειστό της Νέας Ιωνίας.

Η Λιθουανία μετράει 2 νίκες και 2 ήττες στα ως τώρα παιχνίδια της και μάλιστα είχε τερματίσει 4η στον αρχικό Όμιλο. Ωστόσο, παρουσιάστηκε πολύ δυνατή σήμερα και νίκησε την απερχόμενη πρωταθλήτρια Σερβία με 56-54.

Προκρίθηκαν επίσης στα αυριανά προημιτελικά οι Ισπανία, Τουρκία, Μ.Βρετανία, Γαλλία, Ρωσία, Σλοβενία.