Μπάσκετ: Συντριβή του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη (73-51)

Στα χνάρια του Παναθηναϊκού βάδισε ο Ολυμπιακός, στο παλλόμενο από πολιτικό πάθος Παλάου Μπλαουγκράνα της Βαρκελώνης.

Δύο εβδομάδες μετά τη συντριβή των “πρασίνων”, οι “κόκκινοι” ταπεινώθηκαν με τη σειρά τους από την κεφάτη Μπαρτσελόνα, μολονότι αυτή προερχόταν από σερί 5 ηττών σε διεθνείς και εγχώριες διοργανώσεις.

Το αποψινό 73-51 ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στη διοργάνωση, μετά από 4 συνεχόμενες νίκες. Μία μέρα νωρίτερα, έχασε το δικό της αήττητο η Ρεάλ, η οποία ηττήθηκε μέσα στη Μαδρίτη από τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός έχανε με 32-26 στο ημίχρονο και 45-41 στο 27ο λεπτό, αλλά πλήρωσε τα αμέτρητα λάθη του και την κακή απόδοσή του στην επίθεση. Τους πόντους τους πέτυχαν οι Μακλίν 5, Τολιόπουλος 4, Παπαπέτρου 11, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Τόμπσον 7, Ρόμπερτς 5.

Ο Γάλλος Σεραφέν ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 13 πόντους. Η επόμενη αγωνιστική της Euroleague έχει ελληνικό ντέρμπι, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός την Παρασκευή στο Φάληρο.