Μπάσκετ: Συντριβή για τον Παναθηναϊκό στην Πόλη

Βαριά ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο σπίτι της πρωτοπόρου της Euroleague Φενέρμπαχτσε: 107-77. Στο ημίχρονο, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης, που αποθεώθηκε από 13.000 φιλάθλους, προηγήθηκε με 55-40.

Οι «πράσινοι» είχαν καλή απόδοση στην α’ περίοδο, όταν είχαν προβάδισμα με 23-25 με πρωταγωνιστές τους Ντουέιν Μπέικον και Νέιτ Ουόλτερς, αλλά κατέρρευσαν στη συνέχεια, δέχθηκαν σερί 10-0 και έχασαν την επαφή με το σκορ. Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (67-47) και τους 30 λίγο πριν το φινάλε (80-55, 101-71).

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Ουόλτερς 11, Λι 2, Π. Καλαϊτζάκης 6, Γ. Καλαϊτζάκης 3, Πονίτκα 7, Γκριγκόνις, Μπέικον 20, Ουίλιαμς 10, Μαντζούκας, Παπαγιάννης 12, Γκουντάιτις. Ο Μάριους Γκριγκόνις ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση και αποχώρησε στο πρώτο ημίχρονο μετά από 5 λεπτά συμμετοχής.

Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεχώρισαν οι Ουίλμπεκιν 19, Χέις-Ντέιβις 16, Έντουαρντς 12, Μότλεϊ 10, ενώ ο σπουδαίος Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 7 ασίστ και ριμπάουντ σε 21 λεπτά, απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Φενέρμπαχτσε παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 7 νίκες σε 8 αγώνες, ενώ ο Ολυμπιακός (82-71 χθες τη Μπάγερν στο Μόναχο) ακολουθεί με ρεκόρ 6-2. Ο Παναθηναϊκός μετράει 2 νίκες και 6 ήττες και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις μαζί με τους Ερυθρό Αστέρα και Μπάγερν.

Την ερχόμενη εβδομάδα, οι «πράσινοι» θα δώσουν δύο διαδοχικούς αγώνες στο ΟΑΚΑ, με αντιπάλους τις Βίρτους Μπολόνια (Τετάρτη) και Βιλερμπάν (Παρασκευή).