Μπάσκετ: Τα τρίποντα έσωσαν την ΑΕΚ

Ένα σερί 10-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά έσωσε την ΑΕΚ από οδυνηρή εντός έδρας ήττα στο Basketball Champions League.

Η ισπανική Σαν Πάμπλο Μπούργος προηγήθηκε στο ΟΑΚΑ με 74-66 ανατρέποντας το 42-33 του ημιχρόνου, αλλά δύο απανωτά τρίποντα των Γκίκα, Λάνγκφορντ έδωσαν στην ελληνική ομάδα την ώθηση που χρειαζόταν στο φινάλε για το τελικό 74-66.

Η ΑΕΚ μετράει πλέον 4 νίκες σε 5 αγωνιστικές και προηγείται στον Όμιλό της μαζί με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ. Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 30 πόντους. «Γέρασα, αλλά είμαι πολύ καλός και το ξέρω», είπε μεταξύ αστείου και σοβαρού.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου χρησιμοποίησε τον νεοαποκτηθέντα Μάριο Τσάλμερς (2 π.), αλλά όχι τον Βλάντο Γιάνκοβιτς. Ο Κουβανός ΣαντΡόος πέτυχε 12 πόντους για την ΑΕΚ.

Το διήμερο ολοκληρώθηκε δίχως απώλειες για τις ελληνικές ομάδες της διοργάνωσης, αφού χθες το Περιστέρι (3-2) κέρδισε στη Σλοβενία τη Μόρναρ Μπαρ με 73-65, ενώ ο ΠΑΟΚ (1-4) πέτυχε την πρώτη του νίκη, επί της ιταλικής Μπρίντιζι στην Πυλαία με 95-91.