Μπάσκετ: Τριπλ νταμπλ παίκτη στην Α1 για πρώτη φορά εδώ και 18 χρόνια

Με μία μαγική εμφάνιση, μπροστά στο κοινό του Ρεθύμνου, ο Άντονι Χίκι έκανε… κάτι που είχε να συμβεί 18 χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας της Κρήτης, με ύψος 1.80, σημείωσε triple double, σε ένα one man show, με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ!

Ο τελευταίος που το είχε πετύχει ήταν ο Αμερικανός φόργουορντ, Τόρεϊ Μπραγκς, στον αγώνα του Άρη με το Μαρούσι, στις 10 Νοεμβρίου 2001 (24 ποντοι, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

Ο Χίκι οδήγησε το Ρέθυμνο σε νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου, 93-67, για την 23η αγωνιστική, με τους Κρήτες να τα δίνουν πλέον όλα στην προσπάθεια για παραμονή, στις 3 εναπομείνασες αγωνιστικές, μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Χίκι… έγραψε ιστορία στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης!

Ο 26χρονος Αμερικανός είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο μέρος, ήταν εξαιρετικός και στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε αυτό το σπουδαίο κατόρθωμα στο 24ο λεπτό!