Μπάσκετ: «Τριψήφιος» Ολυμπιακός εν όψει Μπάρτσα

Mε 100άρα και εύκολη νίκη «ζεστάθηκε» ο Ολυμπιακός εν όψει του κρίσιμου ευρωπαϊκού αγώνα με τη Μπαρτσελόνα. Ο κυπελλούχος Ελλάδας νίκησε το Περιστέρι με 104-85 στο ΣΕΦ και έφτασε στο 16-1, έναντι 15-1 του Παναθηναϊκού

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 62-40. Οι Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Λούντζης πέτυχε από 14 πόντους, ο ΜακΚίσικ 12 και ο Παπανικολάου 11 για τον Ολυμπιακό. Οι Γκίελο, Γκρέι έβαλαν από 15, ο Πέτγουεϊ 14 και ο Κατσίβελης 12 για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς.

Χθες, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-67 (Παπαγιάννης 17), στο παιχνίδι της επιστροφής του Ιωάννη Παπαπέτρου μετά από απουσία 2 μηνών λόγω εγχείρησης στο ιγμόριο. Ο αρχηγός των «πρασίνων», που αύριο υποδέχονται τη Μακάμπι σε εξ αναβολής αγώνα για την Euroleague, πέτυχε 11 πόντους σε 12 λεπτά.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, Άρης-Προμηθέας 76-73, Κολοσσός-ΑΕΚ 62-65, Ιωνικός-Λαύριο 84-91, Απόλλων Π.-Ηρακλής 89-95. Τους «αιώνιους» ακολουθούν οι Προμηθέας (10-5), Κολοσσός (10-7), ΑΕΚ (9-9), Περιστέρι (8-9), Άρης (8-10), ΠΑΟΚ (7-9), Λάρισα (7-9), Λαύριο (7-10), Απόλλων (5-12), Ηρακλής (4-13), Ιωνικός (3-14).