Μπάσκετ: Τζάμπα ήττα για τον Προμηθέα

Οδυνηρή ήττα από την αποδεκατισμένη Βαλένθια γνώρισε ο Προμηθέας στην Πάτρα, στα πλαίσια του Eurocup (68-71).

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έχανε με 35-36 στο ημίχρονο, αλλά προηγήθηκε με 57-52 στο τέλος της γ’ περιόδου και 68-61 στο 37ο λεπτό. Οι έμπειροι Ισπανοί ισοφάρισαν με πρωταγωνιστή τον Τόμπι (22 π.) και τελείωσαν τον αγώνα με σερί 0-10, με 3/ 4 βολές του Πουέρτο. Ο Κέντρικ Ρέι αστόχησε τρεις φορές στο τελευταίο λεπτό για τον Προμηθέα.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 22 πόντους για τον Προμηθέα, ενώ ο Ρέι πρόσθεσε 15 και ο Τρέβις Σίμπσον 13. Οι Ισπανοί ήρθαν στην Ελλάδα με έξι απουσίες λόγω Covid-19.

O Προμηθέας παραμένει στο «υπόγειο» του Β’ Ομίλου, με 2 νίκες σε 9 αγώνες, ενώ η Βαλένθια ανέβηκε στο 6-4.