Μπάσκετ: Χαμογέλασαν Περιστέρι και Κολοσσός

Το Περιστέρι και ο Κολοσσός πέτυχαν τις πρώτες φετινές νίκες τους στα πλαίσια της Basket League.

H ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου άλωσε το Ιβανώφειο με 79-76, χάρη σε ένα τρίποντο του Μίλερ (20 π.) και δύο του Μακρί (8 π.) στο τελευταίο τρίλεπτο, μετά το 71-70 του Ηρακλή. Ο Πέτγουεϊ πρόσθεσε 14 πόντους και ο Κατσίβελης 11.

Ο Ντάγκλας πέτυχε 27 πόντους αλλά μπερδεύτηκε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων. Φάνηκαν και οι Τέιλορ (11), Κουζέλογλου (10).

Στο άλλο απογευματινό ματς της Κυριακής, ο Κολοσσός νίκησε στη Ρόδο τον Απόλλωνα Πάτρας με 73-56, αν και έχανε με 30-37 στο ημίχρονο. Το σκορ της δ’ περιόδου ήταν 20-4 υπέρ της ομάδας του Ηλία Καντζούρη. Ξεχώρισαν οι Ουίλιαμς (19), Μέσιτσεκ (13) και Κόλμαν (16), Τσαλμπούρης (14).

Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Basket League κλείνει το βράδυ της Κυριακής, με τον αγώνα ανάμεσα στο Λαύριο και τον Ολυμπιακό (20.00). Στα χθεσινά ματς είχαμε τα εξής αποτελέσματα: ΑΕΚ-Λάρισα 81-69 στο ανακαινισμένο κλειστό των Άνω Λιοσίων, Προμηθέας-ΠΑΟΚ 84-77 και Ιωνικός-Αρης 93-83 στην παράταση (κανονικός αγώνας 77-77).

Ο Προμηθέας Πάτρας είναι η μοναδική ομάδα που ξεκίνησε με 2-0, ενώ το ίδιο θα ισχύσει για τον νικητή του αποψινού αγώνα Λαυρίου-Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός (0-1), που σήμερα ανακοίνωσε την απόκτηση του Αμερικανού γκαρντ Γιόγκι Φέρελ, έχει ρεπό.