Μπάσκετ: Ξανά 100άρης ο Παναθηναϊκός

Με νέα «κατοστάρα» συνέχισε ο Παναθηναϊκός την πορεία του στο πρωτάθλημα της Basket League: 103-83 στο ΟΑΚΑ.

To σκορ στο ημίχρονο ήταν 54-33, αλλά ο Άρης μείωσε στην γ’ περίοδο, όταν πέτυχε 32 πόντους (78-65). «Ήταν ένα δύσκολο τεστ, αφού έχουμε αρκετούς παίκτες τραυματίες ή που προέρχονται από τραυματισμό, ενώ είχαμε μόλις μία μέρα ξεκούρασης μετά τον αγώνα με τη Βασκόνια», σχολίασε ο Δημήτρης Πρίφτης.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης επέστρεψε με 7 πόντους σε 15 λεπτά, ενώ οι Παπαπέτρου, Μέικον προφυλάχθηκαν. Ο Στέφαν Γιόβιτς πέτυχε 4 πόντους σε 16 λεπτά στο εγχώριο ντεμπούτο του, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς πρωταγωνίστηκε με 28. Διακρίθηκαν και οι Έβανς (17), Ουάιτ (16), Μποχωρίδης (14).

Από τον Άρη του Γιάννη Καστρίτη, που είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο, ο Χάνλαν πέτυχε 25 πόντους, ο Κέλι 15 και ο Τζούστον 14.

Στους αγώνες που άνοιξαν το κυριακάτικο πρόγραμμα, ο ΠΑΟΚ νίκησε το Λαύριο εκτός έδρας με 61-59 με νικητήριο καλάθι του Ζερμέιν Λαβ, ο Απόλλωνας πέρασε θριαμβευτικά από τη Νίκαια με 96-82 (Τσαλμπούρης 30) και ο Προμηθέας κατέβαλε το Περιστέρι στην Πάτρα με 82-77 (Αγραβάνης 23).

Χθες, ο Ολυμπιακός κατέβαλε την ΑΕΚ εκτός έδρας με 80-74 αν και έχανε με 16 πόντους στη γ’ περίοδο, με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα (23 πόντοι, 11 ασίστ). Ο Κολοσσός νίκησε τη Λάρισα με 93-75 στη Ρόδο.

H βαθμολογία: Ολυμπιακός 11-1, Παναθηναϊκός 10-1, Προμηθέας 9-4, Κολοσσός 9-5, Περιστέρι 6-7, ΑΕΚ 6-7, Άρης 5-7, ΠΑΟΚ 5-7, Λαύριο 5-8, Απόλλων 5-8, Λάρισα 4-8, Ηρακλής 3-8, Ιωνικός 3-9.