Mπάσκετ: «Ξεμούδιασμα» για τον Ολυμπιακό

Xωρίς την παραμικρή δυσκολία προστάτευσε το αήττητό του ο Ολυμπιακός στην 6η αγωνιστική της Basket League: 99-64 τον Κολοσσό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις από το πρώτο ημίχρονο, που ολοκλρώθηκε με σκορ 51-25.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κράτησε εκτός αγώνα τον Κάνααν, ενώ ο Κώστας Σλούκας έπαιξε λιγότερο από 10 λεπτά, χωρίς να σκοράρει. Ξεχώρισαν οι Πίτερς (21), ΜακΚίσικ (14), Παπανικολάου (12), Φαλ (12), Μπλακ (9), Βεζένκοφ (8). Οι Σταρκς (21), Μορέιρα (10) ΄ταν οι καλύτεροι από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (2-4).

Νωρίτερα, το Περιστέρι (Ντένμον 23) νίκησε τον Άρη με 92-90 με νικητήριο καλάθι του Μίρο Μπίλαν 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, παρά τους 38 πόντους που πέτυχε ο Βασίλης Τολιόπουλος (9/15 τρίποντα). Σε αγώνα αφιερωμένο στη μνήμη του πρόωρα χαμένου Στέβαν Γέλοβατς, η ΑΕΚ συνέτριψε τον Ιωνικό με 92-77 (Φρέιζιερ 22, Μίτσελ 21) και έμεινε στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 5-1.

Την Κυριακή θα παίξουν ΠΑΟΚ-Προμηθέας, Απόλλων Π.-Λαύριο και Παναθηναϊκός-Καρδίτσα.