Μπάσκετ: Ξέσπασε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Σχετικά δύσκολη υπόθεση αποδείχθηκε για τον Ευρωπαίο Ολυμπιακό η προσγείωση στην ελληνική πραγματικότητα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε το Περιστέρι με 79-67 στον πρώτο προημιτελικό στο ΣΕΦ και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να προκριθεί στην τετράδα, όπου θα τον περιμένει ο Προμηθέας μετά την πρόκρισή του επί της ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 28-35 και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου, της οποίας το επιμέρους σκορ ήταν 28-13 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Κώστας Σλούκας και ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχαν από 20 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ ο δεύτερος μάζεψε και 15 ριμπάουντ. Ο Φαλ πρόσθεσε 11 πόντους και ο Ζαν Σαρλ 7. Από την ομάδα του Μίλαν τόμιτς ξεχώρισαν οι Πέτγουει 91, Μωραΐτης 14, Σαλούστρος 11.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Παρασκευή στο Περιστέρι.

Νωρίτερα, ο Προμηθέας νίκησε για δεύτερη φορά την ΑΕΚ, με 77-75 στην παράταση (κανονική διάρκεια 65-65, Γκραντ 18 – Ανγκόλα 22), και την απέκλεισε με 2-0. Ο Παναθηναϊκός και η Λάρισα συγκροτούν το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών.