Μπάσκετ: Χτύπησε ο Νέντοβιτς στη νίκη του ΠΑΟ

«Πύρρειο» νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Λαυρίου στο φινάλε της 9ης αγωνιστικής της Basket League (102-83). O τραυματισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς, που αποχώρησε στην δ’ περίοδο με πιθανό διάστρεμμα, δημιούργησε ανησυχία εν όψει των επόμενων αγώνων.

Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του β’ ημίχρονου, μετά το 49-44 της ανάπαυλας και έφτασε στο 67-54. Το αξιόμαχο Λαύριο κατέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους πολλές φορές, πριν παραδοθεί μετά το 85-80.

O Tζέρεμι Έβανς ήταν ο κορυφαίος παίκτης των «πρασίνων» με 22 πόντους και 10/12 σουτ. Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρόος πρόσθεσε 19, ο Νέντοβιτς 15 και οι Κασελάκης, Μέικον, Παπαγιάννης από 10. Ο Παπαπέτρου δεν χρησιμοποιήθηκε.

Οι Γερομιχαλός (16), Μουράτος (15), Περσίδης (12), Κάρτερ (12) ξεχώρισαν από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 7-1, ενώ ο Προμηθέας και ο Κολοσσός ακολουθούν με 6-3 και η ΑΕΚ με 5-4. To Λαύριο έπεσε στο 4-5.