Nations League: Με Μπακασέτα η εθνική πέρασε και από το Κόσοβο (0-1)

UEFA NATIONS LEAGUE / ÊÏÓÏÂÏ - ÅËËÁÄÁ

Μεγάλη νίκη 1-0 πέτυχε η εθνική ομάδα στην Πρίστινα επί του Κοσόβου σε αγώνα του 2ου ομίλου της Γ’ κατηγορίας του Nations League και τέθηκε επικεφαλής του γκρουπ.

Το Κόσοβο μπήκε πολυ δυνατά στο ματς και στο 5′ ο Βλαχοδήμος έσωσε σε τετ α τετ με τον Ζενέλι.

Μετά το 10λεπτο η εθνική ισορρόπησε τον αγώνα και τελικά κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ ξανά με βολίδα του Μπακασέτα στο 36′ από ασίστ του Μάνταλου.

Στο 2ο ημίχρονο η εθνική είχε δοκάρι σε σέντρα του Μασούρα στο 53′ και στο 63′ από έξοχη ατομική προσπάθεια του Μπάλντοκ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 και στο 72′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Αλίτι. Στο 73′ η εθνική έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μαυροπάνο και λίγο έλειψε  να το πληρώσει στο 82′ αλλά ο Βλαχοδήμος έσωσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Ραχμάνι.

Τελικά στο 92′ το Κόσοβο έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Μούριτς και το ματς τελείωσε με τη νίκη της εθνικής.

Ο 40χρονος Σκωτσέζος ρέφερι Τζον Μπίτον “κιτρίνισε” τους Γιακουμάκη, Κουρμπέλη, Αλίτι (δυο φορές), Φασλάι και έδειξε κόκκινη στον Μούριτς.

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Καστράτι, Ραχμάνι, Κριέζλου, Αλίτι, Λοσάι (75′ Μπερίσα), Φασλάι (75′ Ντρέσεβιτς), Ζέγκροβα (92′ Ουριχάνι), Ρασίτσα (57′ Μπιτίκι), Ζενέλι (57′ Κολόλι), Μουρίκι.
ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (56′ Σιώπης), Μάνταλος (86′ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Λημνιός, Μασούρας (77′ Δουβίκας), Γιακουμάκης (56′ Παυλίδης).