NBA: Οργίασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έχασαν ξανά οι Μπακς

Η συγκλονιστική προσπάθεια του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετή για να σώσει τους Μπακς από δεύτερη συνεχόμενη ήττα στους τελικούς του ΝΒΑ. Οι Σανς κέρδισαν με 118-108 και φεύγουν από το Φίνιξ με προβάδισμα 2-0.

Ο Γιάννης, που παίζει τραυματίας, τελείωσε τον αγώνα με 42 πόντους, 11/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/18 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς ξεκίνησαν καλά και πήραν διαφορά 9 πόντων στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Σανς ισορρόπησαν το ματς γρήγορα με 11/22 τρίποντα και προηγήθηκαν με 56-45 στο ημίχρονο.

Η αντεπίθεση των «Ελαφιών» ξεκίνησε μετά το 65-50 με κρεσέντο του Γιάννη, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους στη σειρά και κατέρριψε το ρεκόρ 25ετίας στους τελικούς με 20 πόντους σε μία περίοδο (είχαν 19 οι Κόμπι Μπράιαντ, ΛεΜπρόν Τζέιμς).

Ωστόσο, οι «Ήλιοι» αντέδρασαν με ψυχραιμία όταν είδαν τη διαφορά να μειώνεται στους 5 πόντους (93-88, 103-97).

Ο απογοητευτικός Κρις Μίντλετον έμεινε στους 11 πόντους με 5/16 σουτ, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πέτυχε 17 και ο Πατ Κόνατον 14 για τους Μπακς.

Το ασύγκριτο δίδυμο Ντέβιν Μπούκερ (31 π.) και Κρις Πολ (23 π.) έσυρε τον χορό για τους Σανς, ενώ ο Μίκαλ Μπρίτζες πρόσθεσε 27. Οι νικητές είχαν 20/40 τρίποντα.

Oι εξαιρετικοί Σανς είχαν κερδίσει τον πρώτο τελικό με 118-105. Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Δευτέρας, ενώ οι Μπακς θα είναι γηπεδούχοι και στον τέταρτο, τη νύχτα της Τετάρτης προς Πέμπτη. Ο τίτλος θα κριθεί στις 4 νίκες.

Οι Φίνιξ Σανς, που δεν έχουν κατακτήσει ποτέ τίτλο στο ΝΒΑ, ήταν η δεύτερη καλύτερη ομάδα στη φετινή σεζόν, πίσω από τους Γιούτα Τζαζ. Οι Μπακς διεκδικούν το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, μισό αιώνα μετά την εποχή του Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ (1971).