ΝΒΑ: Σούπερ Γιάννης έδωσε το προβάδισμα στους Μπακς!

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βρίσκεται σε «μεγάλη» βραδιά, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν τους Ορλάντο Μάτζικ με 121- 107 και πήραν… κεφάλι στη σειρά των πλέι οφ του ΝΒΑ (2-1).

Ο Αντετοκούνμπο έφυγε από το ματς με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής, με τον Μπουντενχόλζερ να τον αποσύρει αρκετά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Να αναφέρουμε ότι ο «Greek freak» έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 21 πόντους με 3/5 βολές, 6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος!

Από… κοντά και οι Μίντλετον και Μπρουκ Λόπεζ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να δείχνει να «ξυπνά» μετά το τραγικό δεύτερο ματς που είχε κόντρα στους «Μάγους». Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Όγκουστιν με 24 πόντους, ενώ από 20 πόντους είχαν οι Βούτσεβιτς και Ρος.

Και καυγάς…

Στο πρώτο ημίχρονο οι φόργουορντ των δύο ομάδων, Ουίλιαμς και Ένις, ήρθαν στα χέρια και λίγο έλειψε να γενικευθεί η σύρραξη. Τελικά με την επέμβαση των ψυχραιμότερων η κατάσταση εξομαλύνθηκε ενώ οι διαιτητές απέβαλαν τους δύο καυγατζήδες.

Οράντο Μάτζικ (Κλίφορντ): Ένις 1, Κλαρκ 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βούτσεβιτς 20 (8/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φουρνιέ 13 (4/10 σουτ), Φουλτζ 5 (1), Μπιρτς 6 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιγούντου 6 (2), Ρος 20 (8/13 σουτ), Όγκουστιν 24 (8/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόνσον 3 (1), Λο 3 (1)

Μιλγουόκι Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 17 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 35 (10/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/12 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μπρουκ Λόπεζ 16 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάθιους 9 (3), Μπλέντσο 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς, ΝτιΒιντσέντζο 6, Χιλ 8 (1), Κόνατον 5 (1), Ρόμπιν Λόπεζ 2, Κόρβερ 9 (3), Ιλιασόβα, Μπράουν

Πηγή: filathlos.gr