Νίκες για Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, Ολυμπιακό – Η βαθμολογία της Super League

Παραμένει… ως έχει η κατάσταση στην κορυφή της Super League, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί την απόσταση δύο νικών από την ΑΕΚ (+6) και τον Ολυμπιακό να ακολουθεί.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεπεράσουν την απουσία του Παλάσιος περνώντας νικηφόρα με 1-0 από το Αγρίνιο χάρη στο «χρυσό» γκολ του Φώτη Ιωαννίδη στο 78ο λεπτό. Ο 22χρονος φορ είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Χουάνκαρ. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς «καρδιοχτύπησε» στο φινάλε, βλέποντας την κεφαλιά του Καρέλη να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στην «OPAP Arena», η ΑΕΚ είχε εύκολο έργο κόντρα στον απογοητευτικό φέτος ΟΦΗ, επικρατώντας με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Λιβάι Γκαρσία στο 6ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Γκατσίνοβιτς να δρομολογεί την κατάσταση στο 11ο λεπτό με ωραίο γκολ και τον Πέτρο Μάνταλο να ολοκληρώνει την άνετη βραδιά της «Ένωσης» σκοράροντας με κεφαλιά στο 60ο λεπτό.

Στη Λιβαδειά, το γκολ του Θανάση Ανδρούτσου στο 40′ ήταν αρκετό ώστε η ομάδα του Μίτσελ να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς κόντρα στην ομώνυμη ομάδα (1-0). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κι άλλες ευκαιρίες ώστε να διευρύνουν τη νίκη τους, με κορυφαίο του γηπέδου τον ιδιαίτερα ορεξάτο Χάμες Ροντρίγκες.

Στο Περιστέρι, ο γηπεδούχος Ατρόμητος «καθάρισε» από νωρίς το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης (2-0), χάρη στα γκολ του Χατζησαΐα (9′) και του Κιάρτανσον (11′).

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται σήμερα με τις αναμετρήσεις Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα και Ιωνικός – ΠΑΟΚ.