Νίκη-χρυσάφι στην πρεμιέρα του ο Απόλλων (1-0 την ΑΕΛ)

Πρεμιέρα με νίκη σήμερα (4/10) για τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Super League 1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και μάλιστα με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα με την ΑΕΛ (1-0).

Η ΑΕΛ ήταν σε γενικές γραμμές πιο έτοιμη από τον γηπεδούχο αλλά δεν μπόρεσε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ με αποτέλεσμα να χάσει στο φινάλε και τον αγώνα. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ήταν τα τέσσερα δοκάρια, δύο για κάθε ομάδα…

Στο 14’ η ΑΕΛ είχε δοκάρι με τον Τρούγιτς ενώ την ίδια τύχη είχε σουτ του Μπετινέλι για τον Απόλλων στο 36’. Να σημειωθεί ότι στο 34’ ο Ράιλι τραυματίστηκε μόνος του όταν το πόδι του κόλλησε στο χορτάρι με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί και τις πληροφορίες να αναφέρουν ότι υπάρχουν φόβοι για ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Το παιχνίδι ήταν αργό και χωρίς φάσεις και στο β’ μέρος ημίχρονο, έως το δίλεπτο 75’-76’ όπου κάθε ομάδα είχε από ένα δοκάρι! Πρώτα η ΑΕΛ με τον Ντουρμισάι και στη συνέχεια ο Μπετινέλι (το δεύτερο του) για τον Απόλλωνα.

Τελικά στο 89 έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα όταν σε σουτ παίκτη του Απόλλωνα η μπάλα βρήκε το χέρι του Μαϊδάνου. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο VAR και καταλόγισε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ, Αντονι Φατιόν και χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα (1-0).

Ο διαιτητής Μανούχος κιτρίνισε τους Φατιόν, Σετσέροβιτς, Φίλιπ, Ντουρμισάι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κότσαρης. Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης (70’ Τσαμπούρης), Σλίβκα, Ράιλι (34’ Τσιλούλης), Φατιόν, Τομάς, Γκαρσία, Ντάουντα

ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος, Ιλιάδης, Μουζέκ, Φιλιπ, Σετσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (53’ Πλατέλλας), Τορζέ, Ντουρμισάι