Ο Αντετοκούνμπο αφήνιασε με 50 πόντους μόλις άκουσε… Τζαζ!

Ποιος είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και δεν φοβήθηκε! Οι Γιούτα Τζαζ πάντως που τον συνάντησαν σήμερα τα ξημερώματα το Μιλγουόκι, τρομοκρατήθηκαν…

Ο Γιάννης έκανε ό,τι ήθελε τους Τζαζ και οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη 122-118, αφού σημείωσε 50 πόντους και λίγο έλειψε να σπάσει το ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ με 52 πόντους που είχε πετύχει πέρσι κόντρα στους Σίξερς.

Γιάννης ο τρομερός

Ο τρομερός Έλληνας σταρ είχε πάλι εκπληκτικά ποσοστά (14/23 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 13/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής!) και σίγουρα ανησύχησε τον Χάρντεν του Χιούστον που πασχίζει και γκρινιάζει για τον τίτλο του MVP. Ο Αντετοκούνμπο με την επίδοση του ξεπέρασε τον Μόουζες Μαλόουν στα σερί double double στο ξεκίνημα της σεζόν, ενώ ισοφάρισε τον Ρεντ που είχε σημειώσει κι αυτός δύο φορές 50 πόντους και πάνω με τους Μπακς. Ισως το πιο σημαντικό στατιστικό για τον Γιάννη στο ματς με την Γιούτα, ήταν τα μηδέν λάθη σε 39 λεπτά, που τον έφεραν στη σχετική λίστα πλάι στον τεράστιο Μάικλ Τζόρνταν!

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 50 (17/31 σουτ, 3 τρίποντα, 13/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 5 (1/9 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπλέντσο 13 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάθιους 19 (5), ΝτιΒιβτσέντζο 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 4, Κόρβερ, Μπράουν 5 (1), Κόναγκτον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 24 (5), Ο’Νιλ 9 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 8 (11 ριπάουντ), Κόνλεϊ 6 (2/10 σουτ, 9 ασίστ), Μίτσελ 20 (3 τρίποντα, 5 λάθη), Γκριν 11 (3), Ίνγκλις 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νιάνγκ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντιε 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)