Ο Αστέρας «άλωσε» το Ηράκλειο - Κέρδισε 1-0 τον ΟΦΗ και «βλέπει» πλέι οφ

Ο Αστέρας Τρίπολης εδραιώθηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1, καθώς νίκησε στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ με 1-0, και κρατάει στα χέρια του την συμμετοχή του στα πλέι οφ. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Αρκάδες, χωρίς να έχουν δεχθεί γκολ.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 15’ από τον 20χρονο Π. Τζίμα. Ο Φερνάντες σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Βάτερμαν δεν μπλόκαρε την μπάλα και ο Τζίμας που παρακολουθούσε τη φάση σκόραρε από κοντά.

Μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση και μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου δημιούργησαν πέντε κλασικές ευκαιρίες. Η σημαντικότερη φάση έγινε στο 36’ με τον Στάικο να «σημαδεύει» το οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα.

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ είχε κατοχή μπάλας, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Μοιραίος παίκτης του ήταν ο Τσιλιανίδης που ήταν άστοχος στο 76’ και το 86.

Ο Αριστ. Κουτσιαύτης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βούρο, Μεγιάδο, Νέιρα, Γκαρσία.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Κοροβέσης (82’ Σολίς), Γιαννούλης, Διαμαντής, Βούρος, Ουές (83’ Γρίβας), Μεγιάδο (74’ Ντε Γκούζμαν), Στάικος (53’ Τσιλιανίδης), Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρσία, Τασουλής (84’ Αλβάρες), Καστανιος, Σουάρεθ, Μουνάφο (57’ Καπίγια), Μπέλοκ, Τίλικα (46’ Κρέσπι), Σίτο (77’ Χριστόπουλος), Τζίμας (57’ Ριέρα), Φερνάντες.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.