Ο Ατρόμητος νίκησε τον Απόλλωνα (1-0) και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Νίκη παραμονής για τον Ατρόμητο, ο οποίος σε ένα ματς – θρίλερ στα τελευταία του λεπτά, επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα στην πρεμιέρα των πλέι άουτ. Το σημαντικό γκολ για τους Περιστεριώτες πέτυχε στο 92’, ο συνήθως ύποπτος, ο Ευθύμης Κουλούρης με κοντινό πλασέ.

Ο Ατρόμητος στο 88’ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τη χρήση του VAR για χέρι του Καστεγιάνο. Η εκτέλεση του Παμλίδη ήταν πολύ κακή και ο Γιαννιώτης το απέκρουσε με σχετική ευκολία, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το ματς ήταν κάκιστο ποιοτικά, είχε ελάχιστες φάσεις, αλλά στα τελευταία λεπτά έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις και ανατροπές. Ο Απόλλων, μετά τη νέα ήττα του, έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή του.

O Κορέια (Πορτογαλίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σάλομον, Καστεγιάνο, Σλίβκα, Αλβες, Βιτλή.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (64’ Στρούγγης), Χαρίσης, Σάλομον, Ντένιτς (66’ Ναμπί), Αλιμπέκ (67’ Κλωναρίδης), Μουνίθ, Κουλούρης.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής (82’ Μπαξεβανίδης), Μπρούνο Άλβες, Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Τσίμσπαχ (72’ Μαρτίνες), Ιωαννίδης, Ντάουντα (62’ Παμλίδης).

«Διπλό» ο Αστέρας

Στο Βόλο ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε της τοπικής ομάδας με 0-2 . Τα γκολ πέτυχαν οι Σίτο (15’) και Κρέσπι (25’). Οι Αρκάδες στο 60’ είχαν και δοκάρι με το Σίτο.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Ρίνερ (46’ Ρομέρο), Γκουλέν, Φεράρι, Σοάρες (73’ Μπαρτόλο), Φερνάντες, Μπαριέντος (88′ Ροσέρο), Ορόζ (46’ Νίνης), Κορέα (46’ Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Αντζουλάς, Ατιένζα, Τασουλής (91′ Παπαδόπουλος), Καρμόνα (67’ Γκαρσία), Σανταφέ (67’ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε, Σίτο, Ριέρα (91′ Μιχόπουλος), Ριτζίς Κρέσπι (83’ Σόνι), Μπενίτο.