Ο ΠΑΟΚ καλπάζει προς τον τίτλο

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια σημαντική νίκη στο δρόμο για τη διεκδίκηση του φετινού τίτλου, καθώς επικράτησε στα Γιάννενα του τοπικού ΠΑΣ με 3-1, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, πρωτοπόρος της βαθμολογίας, πέτυχε την 8η συνεχή νίκη της, με τα γκολ των Πέλκα (9′) και Πρίγιοβιτς (39′, 45’+). Η ομάδα των Ιωαννίνων μείωσε στο 70ο λεπτό με τον Κόντε, το πρώτο τέρμα εις βάρος του ΠΑΟΚ μετά από δέκα παιχνίδια, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Μπροστά σε περίπου 3000 οπαδούς του που έκαναν κατάληψη στις κερκίδες των Ζωσιμάδων και με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, έκανε άλλη μια νίκη εκτός έδρας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος (69΄ Τσικάρσκι), Μπουκουβάλας, Γιάκος, Καρανίκας, Μπέριος, Βιντάλ (46΄ Σολτάνι), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (16΄ Μανθάτης), Κόντε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάχοβ, Πέλκας (86΄ Μπίσεσβαρ), Κάμπος (65΄ Αζεβέντο), Μακ (79΄ Λημνιός), Πρίγιοβιτς.