Ο Προμηθέας Πατρών… έκαψε το σπίτι του ΠΑΟΚ

Έκπληξη σήμερα από τον Προμηθέα Πατρών ο οποίος νίκησε τον ΠΑΟΚ, στη Θεσσαλονίκη, με 79-73, κάνοντας εντυπωσιακό  ποδαρικό στην Α1.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν Μουχάμεντ Φαγιέ (18π., 6 ριμπ.), Χρήστος Σαλούστρος (15π., 8 ριμπ., 3 ασ., 2κλ), Ολεξάντερ Λίποβι (15π., 3ασ., 1 κλ. 1 μπλ.), ενώ για τον «Δικέφαλο» , ξεχώρισαν οι Λάκι Τζόουνς (19π., 5 ριμπ, 2 ασ), Οουεν Κλάσεν (17π., 12 ριμπ).

Τα δεκάλεπτα διαμορφώθηκαν ως εξής: 17-23, 26-42, 59-62, 73-79

Λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, ο Προμηθέας πήρε τα ηνία στο παιχνίδι, αφήνοντας τον δεύτερο ρόλο για τον ΠΑΟΚ. Με αντανακλαστικά στην άμυνα, πνεύμα συνεργασίας (10 ασίστ στο ημίχρονο, 16 συνολικά στο παιχνίδι, 10 κλεψίματα) και τον Φαγιέ αρχικά, με τον Σαλούστρο, στην πορεία, να «φορτώνουν» το καλάθι, με σερί 1-16 βρέθηκε στο 14′ με +15 πόντους (18-33, από το 17-17 στο 8′). Με βολές (2/2) από τον Τζόουνς, ο «Δικέφαλος» έκοψε τη… φόρα των Πατρινών, το… γιατρικό της πλήρους αντίδρασης, ωστόσο, του είναι ακόμη… άγνωστο. Εκτελώντας με Λίποβι, Σαλούστρο, Εβανς, ο Προμηθέας ξέφυγε με +18 (24-42), ελάχιστα πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Κλάσεν, με 2/2, βολές να διαμορφώνει το 26-42 στο 20′.

Στο 24′ οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν «αέρα» 21 πόντων (36-57), διαφορά που αφύπνισε τον ΠΑΟΚ. Με πιεστική άμυνα, διαδοχικούς πόντους από τον Τρις (3/3 δίποντα) και τους Τζόουνς, Κλάσεν να συνεισφέρουν, ο «Δικέφαλος» πλησίασε, αρχικά, στους 9 πόντους (27′ 48-57) και λίγο αργότερα στους 3 (57-60). Με τον Κλάσεν εύστοχο σε βολές (2/2), ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε πρόσκαιρα με μισό καλάθι (31′ 63-62), ο Προμηθέας με σερί 9-1 «ανέβηκε» στο +7 στο 38′ (64-71), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με τη νίκη.