Οι μεγαλύτερες ανατροπές του Champions League! (video)

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε με το 6-1 του Καμπ Νόου να ανατρέψει το 4-0 του πρώτου αγώνα με την Παρί στο Παρίσσι και το documentonews.gr θυμάται τις μεγαλύτερες ανατροπές σε διπλούς αγώνες του Champions League.

Μπαρτσελόνα-Τσέλσι 5-1 (πρώτο ματς 3-1), 1999-2000

Στα προημιτελικά της σεζόν 1999-2000 τόσο η Μπαρτσελόνα, όσο και η Τσέλσι ήταν τελείως διαφορετικές από ότι σήμερα. Το 3-1 της ομάδας του Βιάλι στην πρώτη αναμέτρηση έμοιαζε να δίνει πρόκριση, όμως η επανάληψη ήταν δραματική. Οι Καταλανοί νικούσαν 2-0, όταν ο Φλο σκόραρε εκτός έδρας και έδωσε νέες ελπίδες στους Λονδρέζους. Ο Ντάνι Γκαρθία έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί ο Ριβάλντο με τον Κλάιφερτ χάρισαν την πρόκριση στους Μπλαουγράνα.

Λα Κορούνια – Μίλαν 4-0 (πρώτο ματς 4-1), 2003/04

Ήταν η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του Champions League, μέχρι το 6-1 της Μπάρτσα επί της Παρί. Ο Παντιάνι έβαλε την Λα Κορούνια μπροστά στο σκορ μέσα στο Σαν Σίρο, όμως οι Μιλανέζοι με πρωταγωνιστή τον Κακά το γύρισαν σε υπέρ τους θρίαμβο με 4-1. Ο Ιρουρέτα έλεγε πριν τη ρεβάνς ότι στο ποδόσφαιρο συμβαίνουν συχνά θαύματα και η ομάδα του τον επιβεβαίωσε. Στο ημίχρονο η Ντέπορ νικούσε 3-0 με τα γκολ των Παντιάνι, Βαλερόν και Λούκε και ο Φραν στο 76′ σφράγισε την ιστορική νίκη.

Τσέλσι-Νάπολι 4-1 (πρώτο ματς 3-1), 2011/12

Ο Χουάν Μάτα έδινε στην Τσέλσι το προβάδισμα, αλλά η Νάπολι με δύο γκολ του Λαβέτσι επικρατούσε 4-1 και σηματοδοτούσε το τέλος εποχής του Αντρέ Βίλας Μπόας στον πάγκο των «Μπλε». Με τον Ντι Ματέο πλέον στον πάγκο η Τσέλσι έστειλε τη ρεβάνς στην παράταση και ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς ολοκλήρωσε την απόλυτη ανατροπή. Η Τσέλσι του Ιταλού έφτασε στη συνέχεια στην κατάκτηση του τροπαίου.

Μπαρτσελόνα-Μίλαν 4-0 (πρώτο ματς 2-0), 2012/12

Καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να γυρίσει από 2-0 στο πρώτο ματς, χωρίς δηλαδή να έχει πετύχει εκτός έδρας γκολ. Η πρώτη που το έκανε ήταν η Μπάρτσα, που εκείνη την εποχή ήταν στα καλύτερά της. Ο Μέσι στο πρώτο μέρος εξαφάνισε το προβάδισμα, με τους Καταλανούς να έχουν και το… κοκαλάκι της νυχτερίδας, αφού στο 1-0 η Μίλαν είχε δοκάρι. Ο Βίγια στο δεύτερο έδωσε σκορ πρόκρισης. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Άλμπα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ολυμπιακός 3-0 (πρώτο ματς 2-0, 2013/14)

Στη φάση των 16 του Champions League εκείνης της σεζόν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε ήδη περάσει στη μετά-Φέργκιουσον εποχή. Το πνεύμα του Σκωτσέζου όμως ήταν ακόμα στα αποδυτήρια. Στο Καραϊσκάκη η Γιουνάιτεντ ηττήθηκε 2-0 από τα γκολ των Τσόρι και Κάμπελ και ο Ολυμπιακός ήταν κοντά σε μια επική πρόκριση. Δεν τα κατάφερε όμως. Ο Φαν Πέρσι το πήρε προσωπικά στη ρεβάνς και με το πρώτο του χατ-τρικ στο Champions League χάρισε την πρόκριση στους «Κόκκινους Διαβόλους».

Μπάγερν Μονάχου – Πόρτο 6-1 (πρώτο ματς 3-1), 2014/15

Η Πόρτο είχε να φτάσει στα ημιτελικά του Champions League από το 2003/04, όταν και κατέκτησε την κούπα. Το 3-1 του πρώτου προημιτελικού στο Οπόρτο έμοιαζε ως ένα σημαντικό πλεονέκτημα, όμως στη ρεβάνς οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί. Πριν το πρώτο τέταρτο το προβάδισμα είχε εξαλειφθεί. Ηταν εμφανές ότι η Μπάγερν δεν θα σταματούσε απλά στο σκορ που θα της έδινε πρόκριση και το τελικό 6-1 τα έλεγε όλα.