Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Η 8η συνάντηση τους σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας

«Ερυθρόλευκοι» και «ασπρόμαυροι» που συγκρούονται σήμερα (22/5) στο ΟΑΚΑ θα βρεθούν για όγδοη φορά αντιμέτωποι σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, με τους Πειραιώτες να έχουν πέντε κατακτήσεις και τους Θεσσαλονικείς, δύο. Την τελευταία φορά που βρέθηκαν αντίπαλοι ήταν το 2001 στη Ν. Φιλαδέλφεια με νικητή τον «δικέφαλο» 4-2. Οι επτά προηγούμενοι τελικοί τους:

-Πρώτη φορά βρέθηκαν σε τελικό το 1951 στο γήπεδο της Λεωφόρου και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει με 4-0. Ο Μουράτης είχε ανοίξει το σκορ στο 27’ και στο 66’ ο Δαρίβας είχε κάνει το 2-0. Τα άλλα δύο γκολ πέτυχε ο Δρόσος (75’ και 80’).

-Το 1971 οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στο «Καραϊσκάκη», με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 3-1. Ο Αγγελής άνοιξε το σκορ στο 19’ και ο Γιούτσος έκανε το 2-0 στο 43’. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 47’ με τον Σαράφη, αλλά ο…… στο 82’ έγραψε το τελικό 3-1

-Στις 17 Ιουνίου 1973 ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 στο «Καραϊσκάκη» με γκολ του Αγγελή στο 46’.

-Στις 16 Ιουνίου 1974 στη Νέα Φιλαδέλφεια ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τρόπαιο στα πέναλτι καθώς η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και η παράταση έληξαν 2-2. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 19’ με τον Τριαντάφυλλο αλλά οι Θεσσαλονικείς έκαναν την ανατροπή με γκολ των Παρίδη (50’) και Ασλανίδη (72’). Τελικά ο Κρητικόπουλος ισοφάρισε στο 80’ κι έστειλε τον τελικό στην παράταση. Το σκορ δεν άλλαξε και στα πέναλτι νικητής ήταν ο «δικέφαλος» με 4-3.

-Στις 21/6/1981 στη Να Φιλαδέλφεια ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 με γκολ των Δαμανάκη (18’ αυτογκόλ), Ορφανού (61’) και Κουσουλάκη (90+2’). Ο «δικέφαλος» μείωσε σε 2-1 στο 63’ με τον Δαμανάκη. Ηταν ένας τελικός που σημαδεύτηκε από μεγάλης έκτασης επεισόδια μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και της αστυνομίας.

-Τη σεζόν 1991-1992 είχαμε διπλό τελικό. Ο πρώτος έγινε στις 20 Μαίου 1992 στην Τούμπα και η ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα στο «Καραϊσκάκη». Στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 με γκολ των Σκαρτάδου (52’) και Τσαλουχίδη (64’). Στο Φάληρο, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-0 με γκολ των Λιτόφτσενκο (21’) και Τσαλουχίδη (62’) και κατέκτησαν το Κύπελλο.

-Τελευταία φορά που έπαιξαν σε τελικό Κυπέλλου ήταν στις 12 Μαΐου 2001 και ο ΠΑΟΚ είχε νιήσει τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια με 4-2. Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε 3-0 με τους Εγκωμίτη (4’), Μπορμπόκη (41’), Γ.Χ. Γεωργιάδη (46’), οι Πειραιώτες μείωσαν στο 79’ με τον Τζόρτζεβιτς, ο Ναλιτζής έκανε το 4-1 στο 85’ και το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Χούτος στις καθυστερήσεις.