Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 80-64: Επιστροφή στις νίκες, αλλά με άγχος

EUROLEAGUE 2023-2024 / ΟΣΦΠ - ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Με αρκετή δυσκολία ξεπέρασε ο Ολυμπιακός το εμπόδιο της αδύναμης Βιλερμπάν μπροστά στο κοινό του στο Φάληρο: 80-64 , για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 43-35, αλλά το 39-25 έγινε 45-47 στην γ περίοδο και 59-61 στα μισά του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 15-0 και εξασφάλισε τη νίκη με τρίποντα των ΜακΚίσικ, Πίτερς, Λαρεντζάκη.

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ (8 π) τραυματίστηκε στο γόνατο στο πρώτο ημίχρονο και διακομϊστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Ο Τόμας Γουόκαπ έπαιξε τραυματίας και τελείωσε τον αγώνα με 5 πόντους . Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε και τους Γουίλιαμς-Γκος2, Κάνααν 5, Λαρεντζάκη 9, ΜακΚίσικ 9, Παπανικολάου 6, Πίτερς 17, Φαλ 12, Ράιτ 7. Ο τραυματίας Νάντο Ντε Κολό δεν έπαιξε, ενώ ο άλλοτε «πράσινος» Πάρις Λι πέτυχε 7 πόντους για τη 17η της κατάταξης Βιλερμπάν.

H βαθμολογία των ομάδων που διεκδικούν θέση στην εξάδα των πλέι-οφ έχει ως εξής: Ρεάλ 24-6, Μπαρτσελόνα 20-10, Παναθηναϊκός 19-11, Φενέρμπαχτσε 19-11, Μονακό 19-11, Ολυμπιακός 19-12, Μακάμπι 17-13, Βίρτους 17-13. Η κανονική περίοδος ολοκληρώνεται στις 34 αγωνιστικές. Ο Ολυμπιακός έχει να παίξει ακόμη με τις Παρτιζάν και Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία και τη Φενέρ στο Φάληρο.

Ο Παναθηναϊκός, που χθες νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 89-76 (Λεσόρ 19, Σλούκας 17, Μήτογλου 17, Ναν 15, Γκραντ 12) θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα το βράδυ της Παρασκευής, με πιθανή τη συμμετοχή του Λούκα Βιλντόσα. Εφ’ όσον οι «πράσινοι» κερδίσουν και υπερκαλύψουν το -8 της ήττας τους στον πρώτο αγώνα, θα προσπεράσουν τους Ισπανούς στη δεύτερη θέση. Στο υπόλοιπο πρόγραμμά τους, θα αντιμετωπίσουν τη Βίρτους στη Μπολόνια, τη Μπάγερν στο Μόναχο και την ουραγό Άλμπα στο ΟΑΚΑ.