Ολυμπιακός: «Ζευγάρωσε» τις νίκες επί του Παναιτωλικού και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός με το 0-3 στο πρώτο ματς του Αγρινίου είχε κλειδώσει την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου και στη ρεβάνς ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε την ευκαιρία σε παγκίτες.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μία γερή προπόνηση επικρατώντας και στο Φάληρο 3-0 του Παναιτωλικού και πέρασαν στην επόμενη φάση του θεσμού με συνολικό σκορ 6-0.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 9’ ο Χασάν έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα στο Μασούρα κι αυτός με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ (1-0).

Με την συμπλήρωση του ημιώρου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ. Ο Σίλβα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Κάιπερς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δημιουργήθηκαν ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 81’ ο Ραντζέλοβιτς έκανε γύρισμα από δεξιά, ο Κάιπερς από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Ανδρούτσου, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά (3-0).

Στο τελευταίο 10λεπτο αγωνίστηκε με τους «ερυθρόλευκους» ο 18χρονος μεσοεπιθετικός Τάσος Τσέλιος.

«Ολα ήταν θετικά σήμερα, είχαμε καλό ρυθμό. Ολοι οι παίκτες μου είναι σε καλή κατάσταση, είδα μία πολύ καλή εικόνα», δήλωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος αναφερόμενος στο ντεμπούτο του Σ. Παπασταθόπουλου, είπε: «Δεν έπαιζε στην αρχή της σεζόν, χρειάζεται να δουλέψει, θα πρέπει να περιμένουμε. Χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Δεν θα τον δούμε άμεσα».

Ο Γρατσάρης (Τρικάλων) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τιάγκο Σίλβα, Χολέμπας, Μάζουρεκ, Αρσούρα.

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Ντρέγκερ, Αβ. Παπαδόπουλος (73’ Μπουχαλάκης), Μπα (62’ Σεμέδο), Χολέμπας, Εμβιλά (46’ Ανδρούτσος), Τιάγκο Σίλβα, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας (82’ Τσέλιος), Χασάν (62’ Βαλμπουενά), Κάιπερς.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Μεντίνα, Κωνσταντόπουλος, Μαλής (88’ Σκιαδάς), Βάντερσον, Αρσούρα, Μάζουρεκ (76’ Αριγίμπι), Ντάλσιο, Ντουάρτε (64’ Τσιγγάρας), Γιάκολις (76’ Σκόνδρας), Βέργος (64’ Αζάντι).

***Ο Παναιτωλικός ανακοίνωσε την απόκτηση του 29χρονου επιθετικού Νίκου Καρέλη, ο οποίος έχει αγωνιστεί σε Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ, Εργοτέλη, Άμκαρ, Γκενκ και Μπρέντφορντ.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.