Ομπράντοβιτς:Δίκαια η νίκη του Ολυμπιακού

Προβληματισμένος εμφανίστηκε μετά την ήττα της ομάδας του από τον Ολυμπιακό ο Ομπράντοβιτς. Η ομάδα έχασε με 71-62 για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Συγκεκριμένα ο Σέρβος τεχνικός δήλωσε στην συνέντευξη Τύπου: «Θέλω να συγχαρώ τον Ολυμπιακό γιατί άξιζε να νικήσει. Άρχισε το παιχνίδι εξαιρετικά, πολύ επιθετικά στην άμυνα και στην επίθεση. Ήταν πιο γρήγοροι από μας και έτσι έφτασαν σε μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Βλέποντας τα στατιστικά στο ημίχρονο, πλην του Βέσελι οι άλλοι παίκτες είχαν 3/24 σουτ, οπότε ήταν λογικό το αποτέλεσμα. Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε, ο Ολυμπιακός ήταν στο +18 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά παρότι πλησιάσαμε χάσαμε μια ευκαιρία σε ανοιχτό σουτ με τον Ντίξον και ηττηθήκαμε. Μια ερώτηση για μας είναι γιατί φτάσαμε μέχρι αυτό το σημείο. Από κάθε ματς κρατάς θετικά και αρνητικά, σήμερα έχουμε πολλά αρνητικά και λίγα θετικά. Όταν παίζεις έτσι, η ευθύνη ανήκει στον προπονητή. Θα πρέπει να σκεφτούμε τα πάντα για την ομάδα μας. Δεν είναι ποτέ αρκετή μια αντίδραση 5-6 λεπτών. Υπάρχουν πολλά ματς μπροστά μας και θα δούμε πώς θα είναι το μέλλον. Σε κάθε προπόνηση και συνάντηση με τους παίκτες μου, ομαδικά και ατομικά, τους είχα πει εκατοντάδες φορές πως ο Ολυμπιακός θα μπει επιθετικά στο παιχνίδι. Μπορείτε να τους ρωτήσετε, αλλά είδατε ποια αντίδραση είχαν. Υπάρχουν παίκτες που ακόμη κι όταν χάνουν δείχνουν χαρακτήρα και έχεις κάποιους άλλους που είναι αδύνατο να τους αλλάξεις. Θα πρέπει λοιπόν να σκεφτούμε πολύ σοβαρά και να πάρουμε αποφάσεις. Ο Ολυμπιακός έπαιξε με απουσίες, αλλά βρήκε τον τρόπο και πάλεψε. Εμείς δεν παλέψαμε, παίξαμε σαν σε φιλικό. Ο Ολυμπιακός έπαιξε όπως έπρεπε για να κερδίσει».