Ουίμπλεντον: Με φόρα στο γ’ γυρο η Σάκκαρη

Με μία εύκολη και θεαματική νίκη προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη στον γ’ γύρο του περίφημου τουρνουά Ουίμπλεντον.

Η 24χρονη τενίστρια χρειάστηκε 1 ώρα και 6 λεπτά, για να βγάλει νοκ-άουτ την 20χρονη Τσέχα Μαρί Μπούζκοβα, με σκορ 6-4, 6-1. Μάλιστα η Σάκκαρη βρέθηκε πίσω στο σκορ με “μπρέικ” στα μέσα του πρώτου σετ (2-3), αλλά κέρδισε 10 από τα επόμενα 12 σετ και κυριάρχησε χωρίς άλλο άγχος, παρά τα ουκ ολίγα αβίαστα λάθη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρίσκεται στο νούμερο 31 του ταμπλό του σημαντικότερου τουρνουά σε χορτάρι. Tην Παρασκευή θα διεκδικήσει μία θέση στις 16, με αντίπαλο την Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα ή τη Ρωσίδα Μαργκαρίτα Γκασμπαριάν. Υπενθυμίζουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπεσε θύμα έκπληξης και αποκλείστηκε μόλις στον α’ γύρο από τον Ιταλό Φαμπιάνο.