Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο μπάσκετ η εθνική ομάδα κωφών γυναικών!

H Εθνική ομάδα μπάσκετ κωφών γυναικών, ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου καθώς κατέκτησε πριν λίγη ώρα σήμερα (6/7) το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Λούμπλιν της Πολωνίας!

Τα κορίτσια της Αθηνάς Ζέρβα θριάμβευσαν στον τελικό της διοργάνωσης, της Λιθουανίας με 51-42!

Οι Ελληνίδες μετά το αγχώδες πρώτο δεκάλεπτο που έληξε ισόπαλο με 9-9, ανέβασαν την απόδοση τους και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15). Στη τρίτη περίοδο ανέβασαν την διαφορά στους εννέα πόντους (34-25) και δίχως να κινδυνεύσουν έφθασαν στην μεγάλη νίκη με 51-42 και πανάξια ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εθνική ομάδα είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο πάρει το χρυσό και στις δυο προηγούμενες μεγάλες διοργανώσεις, στους Ολυμπιακούς Αγώνες και στο Ευρωπαϊκό, δείχνοντας έτσι ότι έχει δημιουργήσει παντοκρατορία στο άθλημα!