Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο: Ασημένιες οι νεάνιδες, ήττα από τις ΗΠΑ 10-8 στον τελικό

Η εθνική ομάδα νεανίδων κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο στο Βελιγράδι καθώς στον αποψινό συγκλονιστικό τελικό ηττήθηκε από τις ΗΠΑ με 10-8.
Οι ΗΠΑ αιφνιδίασαν την εθνική μας και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 5-2.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η «γαλανόλευκη» έπαιξε εξαιρετική άμυνα και στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφερε την μεγάλη ανατροπή καθώς ισοφάρισε 6-6 αν κι έχανε 3-6.
Στην 3η περίοδο οι Αμερικανίδες προηγήθηκαν 8-7 και στην τελευταία περίοδο ο τελικός έγινε θρίλερ, ειδικά στο τελευταίο τρίλεπτο. Εκεί η εθνική έχασε δύο φορές την ευκαιρία για
ισοφάριση (χαμένο πέναλτι και στην παίκτρια παραπάνω) και στο 1.20 πριν τη λήξη η Φλιν ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά (8-10) και τα πάντα τελείωσαν.
Τα οκτάλεπτα: 2-5, 4-1, 1-2, 1-2.
ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραγιάννη, Σάντα, Καλογεροπούλου 1, Σιούτη 2, Ευφροσύνη Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου, Κουρέτα 2, Ανδρεάδη, Τριχά 1, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου.
ΗΠΑ (Ίθαν Ρόμπερτ): Κάρπεντερ, Γκαζανίγκα, Ρόσι, Άουσμους 2, Χόουκινς 1, Τζόνσον, Στράικερ 2, Φλιν 3, Μποναγκίντι 1, Σνάιντερ, Κνέπερ 1, Γούντχεντ, Στιλ.