Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου Κ20: Ασημένιο μετάλλιο ο Ντουσάκης στη σφύρα

Ο Ορέστης Ντουσάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην σφυροβολία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου Κ20, που διεξάγεται στο Ναϊρόμπι

Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη είχε καλύτερη προσπάθεια στα 77,78μ. στην τρίτη του βολή. Ο Ντουσάκης ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο, σημείωσε 75,69μ. στην δεύτερη προσπάθεια, 77,78μ. στην τρίτη, ήταν άκυρος στις δύο επόμενες βολές του κι έκλεισε τον αγώνα του με 73,54 μέτρα. Ο Γιαν Ντολεγιάλεκ (Τσεχία) στην πέμπτη του βολή πέτυχε 77,83μ. για να σημειώσει εθνικό ρεκόρ και να περάσει στην κορυφή. Ο Γάλλος Ζαν Μπαπτίστ Μπρισέλ ήταν τρίτος αφήνοντας εκτός βάθρου, στην 4η θέση τον πρωταθλητή Ευρώπης τον Πολωνό Νταγουίντ Πιλάτ με 77,09 μέτρα.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Ζιώγας, που ήταν 6ος με 72,24μ. στην τελευταία του βολή. 69,02μ. 70,44μ., 71,39μ., ήταν άκυρος στην τέταρτη βολή, σημείωσε 70,91μ. στην πέμπτη και με το 72,24μ., κατάφερε να ανέβει από την έβδομη στην έκτη θέση.

Θυμίζουμε ότι είναι το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση αφού είχε προηγηθεί το ασημένιο χθες, της Τζένγκο στον ακοντισμό.