Παναιτωλικός: Πήρε βαθμό – χρυσάφι, 1-1 με την Ξάνθη

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χέσους Φερνάντεθ ο Παναιτωλικός απέσπασε ισοπαλία από την Ξάνθη και παρέμεινε στην 12η θέση της βαθμολογίας που εξασφαλίζει την παραμονή στην Σούπερ Λίγκα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου και ενώ το αποτέλεσμα ήταν στο 0-0, απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Κάστρο.

Οι Θρακιώτες κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ

ο Τζουρίτσκοβιτς (62΄). Ο Κάστρο ήταν ο μοιραίος παίκτης για την Ξάνθη, αφού στο 69’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και ισοφάρισε στο 83’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπαϊράμοβιτς.

ΞΑΝΘΗ: Αμπαντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Τερκί, Κοβάτσεβιτς (90′ Φασίδης), Τζουρίτσκοβιτς (77′ Στάρτζεον), Ντε Αμορίμ (77′ Φοσέ), Μπαριέντος (90′ Μουλέν), Κάστρο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τσιγγάρας (80′ Μπαϊροβιτς), Λιάβας, Μαλής, Κέβιν, Ντάλσιο, Ντίας, Μουνιέ (90’+4 Λουσέρο), Ρόσα, Αλβαρεζ (70′ Ντουάρτε), Ντάουντα.

Ισοπαλία και στην Τρίπολη

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τον Ατρόμητο. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο σκορ στο 34’ με τον Πασαλίδη, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 45΄ με κεφαλιά ο Ρισβάνης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (46’Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπέλοκ (92’Αντζουλάς), Σίτο (46’Ριέρα), Ντέλετιτς (79’Τζίμας), Λουίς Φερνάντεθ (80’Μαρκ Φερνάντεθ), Μπαράλες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης (27’ Μπαένα), Μπουσουλάτζιτς, Γκάλο (86’Γκάλο), Μανούσος (70’Ενσικουλού), Ανδρούτσος (70’Ραμπέγιο), Βέλλιος (86’Γιακουμάκης).