Παναθηναϊκός: Βελτιώθηκε αλλά δεν κέρδισε

Ήταν βελτιωμένος, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να κερδίσει. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη στα Πηγάδια αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τέλος για το πρώτο διπλό του.

Στο πρώτο ημίχρονο οι “πράσινοι” έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, με γκολ (Αλτμαν), ευκαιρίες και κατοχή της μπάλας. Όμως στο δεύτερο η απόδοση τους έπεσε και δέχτηκαν την ισοφάριση από τον σκόρερ της Ξάνθης, τον Σλοβάκο Γέντρισεκ.

Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν στις καθυστερήσεις του ματς και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Χίλιεμαρκ, που δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Φλίσκας, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μεχία, Μελιόπουλος (46′ Σιλά), Ντε Λούκας, Γέντρισεκ (92′ Κάστρο), Λουσέρο, Κίκε (69′ Φασίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Αυλωνίτης, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Λουντ, Άλτμαν (90′ Κουντουριώτης), Πίσπας (77′ Δώνης).