Παναθηναϊκός – Περιστέρι 93-88: Νίκη χωρίς Λεσόρ, Αταμάν

Με το βλέμμα στραμμένο στους κρίσιμους αγώνες με τη Μακάμπι, ο ελλιπής Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα το Περιστέρι με 93-88 στα πλαίσια του γ’ γύρου της Basket League και χειροκροτήθηκε από 9.000 οπαδούς του.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 14-25 στο δεκάλεπτο, 41-45 στο ημίχρονο και 61-69 στις αρχές της δ’ περιόδου. Ο Ντίνος Μήτογλου (25 π.) και ο Λούκα Βιλντόσα (11 π.) πρωταγωνίστησαν στην αντεπίθεση των «πρασίνων», που ξέφυγαν με 85-76 στο 37ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά με τρίποντο του Ράγκλαντ (86-86), αλλά ένα τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου 35’’ πριν το τέλος έδωσε νέα ώθηση στον Παναθηναϊκό.

Τo «τριφύλλι» κοουτσάρισε ο Χρήστος Σερέλης, αφού ο Εργκίν Αταμάν ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη για την κηδεία του πατέρα του. Εκτός αποστολής έμειναν ο Ματίας Λεσόρ, που επισήμως ένιωσε αδιαθεσία λίγο πριν το τζάμπολ και έφυγε από το γήπεδο μολονότι έκανε ζέσταμα, και ο ελαφρά τραυματισμένος Τζέριαν Γκραντ. Διακρίθηκαν και οι Ναν 20, Παπαπέτρου 14, Σλούκας 6.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που την επόμενη εβδομάδα θα αγωνιστεί στο φάιναλ-4 του Basketball Champions League στο Βελιγράδι, ξεχώρισαν οι Ρένφρο 16, Ράγκλαντ 13, Λαβ 13, Μήτρου-Λονγκ 10, Ντάνγκουμπιτς 12. Απουσίασε ο ασθενής Τόμπσον.

Με ρεκόρ 24-1, ο Παναθηναϊκός έχει εξασφαλίσει την πρωτιά της κανονικής περιόδου, μπροστά από τον Ολυμπιακό, που χθες νίκησε τον Προμηθέα στο ΣΕΦ με 80-69 και βρίσκεται στο 23-3. Το τρίτο Περιστέρι έπεσε στο 16-10, ενώ η ομάδα της Πάτρας ακολουθεί με 15-10. Την οχτάδα που θα συμμετάσχει στα πλέι-οφ συμπληρώνουν οι Άρης, Κολοσσός, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Oι αναμετρήσεις με τη Μακάμπι, για τα πλέι-οφ της Euroleague, θα ξεκινήσουν την ερχόμενη Τρίτη και Πέμπτη στο ΟΑΚΑ. Τα εισιτήρια για τα δύο πρώτα ματς έχουν ήδη προπωληθεί.