ΠΑΟ- ΠΑΟΚ: Πράσινο βήμα με 2-0 για τον τελικό

Ο Παναθηναϊκός έριξε στο… καναβάτσο της Λεωφόρου τον ΠΑΟΚ νικώντας τον με 2-0 και απέκτησε σημαντικό αβαντάζ για να εξασφαλίσει το ένα από τα δύο εισιτήρια του τελικού κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στον πρώτο ημιτελικό (9-4 οι τελικές προσπάθειεςς) και έφτασαν στην πολύτιμη νίκη με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 21’ ο Εμποκού εκτέλεσε κόρνερ με πάσα από δεξιά, ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ουάρντα, απομάκρυνε με το χέρι ο Γλύκος, ο Μπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μολέντο τη δεύτερη στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα, έχασε μία κλασική ευκαιρία με τον Μπεργκ (66’) και πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 83’. Ο Εμποκού έκανε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κρέσπο, ο Μπεργκ έγινε αποδέκτης της, την «έσπασε» αριστερά στον Λέτο, ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 70’ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Χουλτ και οκτώ λεπτά αργότερα αποβλήθηκε από το πάγκο ο Παντελής Κωνσταντινίδης. Πέναλτι ζήτησαν και οι «πράσινοι» στο 89’ όταν ο Κρέσπο έριξε στον αγωνιστικό χώρο με αγκωνιά τον Μπεργκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Βιγιαφάνιες (86’ Μολίνς), Κουρμπέλης, Ζέκα, Εμποκού, Κλωναρίδης (75’ Λέτο), Μπεργκ (92’ Ρέις).

ΠΑΟΚ : Γλύκος, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Σάκχοφ (88’ Τσίμιροτ), Κάνιας, Ενρίκε (58’ Πέλκας), Ουάρντα, Κάμπος (73’ Κίτσιου), Κουλούρης.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.