ΠΑΟΚ: Νίκησε εύκολα (2-0) τον Αρη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια και εύκολα (2-0) στο «Κλ. Βικελίδης» τον Αρη και παρέμεινε ολοζώντανος στο κυνήγι της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με πέναλτι από τα αποδυτήρια. Μόλις στο 1’ ο Μπα πήρε την μπάλα με το χέρι πριν αυτή φθάσει στον Στοχ και ο Γερμανός διαιτητής, Φέλιξ Τσβάιερ, υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Σβιντέρσκι, αλλά τον νίκησε ο Κουέστα.

Στο 36’ ο Στοχ γέμισε την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Βαρέλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπίσεσβαρ τροφοδότησε τον Σβιντέρσκι και ο Πολωνός αυτή τη φορά νίκησε τον Ισπανό τερματοφύλακα (0-2).

Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Δεληζήσης, ο οποίος ανέτρεψε τον Ακπομ.

Αρης: Κουέστα, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Μπα, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Τόνσο, Γκάμα, Μαντσίνι, Ιντέγε.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (94′ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Ινγκασον, Βαρέλα, Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (86’ Λημνιός), Τζόλης (81’ Ροντρίγκο), Στοχ (86’ Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (81’ Ακπομ).