ΠΑΟΚ: Ποιος Πρίγιοβιτς; Ο Σβιντέρσκι!

Ο Κάρολ Σβιντέρσκι, ο 22χρονος επιθετικός της Γιαγκελόνια που αποκτήθηκε τον περασμένο Γενάρη από τον ΠΑΟΚ χωρίς τυμπανοκρουσίες, φαίνεται ότι αποτελεί τον επόμενο μεγάλο στράικερ που θα λανσάρει ο «δικέφαλος» στο ελληνικό ποδόσφαιρο…

Η σχέση του νεαρού Πολωνού άσου με τα αντίπαλα δίχτυα δείχνει ιδιαιτέρως στενή, παρά τον μικρό χρόνο συμμετοχής του στα παιχνίδια του ΠΑΟΚ. Ο Σβιντέρσκι έχει σκοράρει μέχρι σήμερα τρία γκολ στο πρωτάθλημα έχοντας αγωνιστεί συνολικά μόλις 59 λεπτά με πιο σημαντικό το νικητήριο γκολ κατά του ΠΑΣ Γιάννινα (2-1)! Σε εκείνο το παιχνίδι ο Πολωνός είχε μπει αλλαγή στο ματς στο 67΄και πέτυχε το γκολ της νίκης στο 87΄.

Το δεύτερο γκολ του ο Πολωνός το σημείωσε στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα, όπου και σε εκείνο το ματς είχε μπει αλλαγή στο 76′ και βρήκε δίχτυα δύο λεπτά μετά, σημειώνοντας το 0-4! Στον χθεσινό αγώνα με τον Ατρόμητο, ο Σβιντέρσκι κατέρριψε το ρεκόρ του, καθώς πέτυχε γκολ μόλις ένα λεπτό από τη στιγμή που μπήκε στο ματς! Πέρασε στον αγώνα στο 80′ στη θέση του Ακπομ και στο 81’ έκανε το 3-0…

Πέρα από τα τρία γκολ στην Σούπερ Λίγκα, ο Σβιντέρσκι έχει προλάβει να σκοράρει και δύο φορές στο Κύπελλο! Ο Πολωνός ξεκίνησε βασικός στους δύο προημιτελικούς με τον Πανιώνιο και πέτυχε γκολ και στα δύο παιχνίδια.