Παράσταση για ένα ρόλο στο β’ μέρος για τον Ολυμπιακό, 4-1 την ΑΕΚ!

Μέχρι χθες ο Ολυμπιακός μετρούσε μόλις δύο νίκες σε 16 ντέρμπι και προερχόταν από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα με Λαμία (κύπελλο, ΠΑΟΚ πρωτάθλημα, Ντιναμό Γιουρόπα Λιγκ) και είχε κακή ψυχολογία. Σήμερα όμως, ξέσπασε για όλα και το μάρμαρο πλήρωσε η ΑΕΚ την οποία συνέτριψε 4-1 παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο!

O Πέδρο Μαρτίνς αιφνιδίασε τους πάντες, αφού προτίμησε να ξεκινήσει με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα με την οποία ξεκίνησε πριν τρεις μέρες με την Ντιναμό Κιέβου! Και η οποία μάλιστα είχε μείνει ι από δυνάμεις στο τελευταίο 20λεπτο του ματς και οπισθοχώρησε με αποτέλεσμα να δεχθεί στο φινάλε του αγώνα την ισοφάριση από τους Ουκρανούς.

Αντίθετα ο Μανόλο Χιμένεθ προτίμησε να μη ρισκάρει με τη συμμετοχή του Σέρβου Κρστισιτς και έβαλε από την αρχή τον ταχύτατο Κλωναρίδη προκειμένου να ψάξει τις αντεπιθέσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων που δεν είναι και στα καλύτερα της…

Στο «Καραϊσκάκη» η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πόνσε μετά από ένα ρεσιτάλ σοβαρών λαθών της άμυνας του Ολυμπιακού. Ανενόχλητος στη σέντρα ο Βούκοβτις επιχείρησε να δώσει στον Tσιμίκα αλλά έδωσε τη μπάλα στον αμαρκάριστο Κλωναρίδη που έφυγε γρήγορα μπροστά κι έκανε σέντρα. Αυτή φάνηκε να καταλήγει στα χέρια του Σα όμως του ξέφυγε και κατέληξε στα πόδια του αμαρκάριστου Πόνσε που την έστειλε εύκολα στα δίχτυα για το 0-1.

To γκολ της ΑΕΚ (ήταν το πρώτο στο φετινό πρωτάθλημα, που δέχεται ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ως γηπεδούχος) έβγαλε από τα νερά του τον Ολυμπιακό που έφθασε να κάνει την πρώτη του σοβαρή φάση στο 18’ με κεφαλιά του Ντίας, άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να πιέζουν και στο 20’ από λάθος γύρισμα του Τόσιτς, ο Χασάν έκλεψε τη μπάλα, γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Φορτούνη ο οποίος έκανε άσχημο σουτ και η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ. Το ματς πήρε «φωτιά» και η ΑΕΚ λίγο έλειψε στο 25’ να κάνει το 0-2 αλλά ο Σα έσωσε στο τετ α τετ με τον Μάνταλο και δύο λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ, βολίδα του Μάνταλου.

Τα αβίαστα λάθη στην άμυνα του ολυμπιακού, δημιούργησαν πολλούς κινδύνους αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να τα εκμεταλλευτούν και να τελειώσουν από νωρίς το ντέρμπι. Λίγο έλειψε μάλιστα ο Σισέ να πετύχει αυτογκόλ στο 37’ και να κάνει το 0-2.

Η Ενωση πιστή στο πλάνο της, πίεσε από νωρίς το κέντρο άμυνας του Ολυμπιακού, ενώ φρόντιζε με βαθιές μπαλιές από τα άκρα να δημιουργεί κινδύνους στην έτσι κι αλλιώς εύθραυστη άμυνα των γηπεδούχων. Θα μπορούσε να είχε σημειώσει κι άλλα γκολ στο πρώτο μέρος αλλά ο Σα πήρε τη δική του ρεβάνς για το λάθος του στο γκολ του Πόνσε…

Στο β’ μέρος, o Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο αλλαγές, τον Τοροσίδη στη θέση του Βούκοβιτς και τον Χριστοδουλόπουλο αντί του Ντίας. Οι αλλαγές έφεραν αφόρητη πίεση από πλευράς Ολυμπιακού η οποία καρποφόρησε στο 49’. Σε φάση διαρκείας ο Ποντένσε έκανε εντυπωσιακό ψαλίδι, η μπάλα βρήκε σε σώματα, έφτασε στον Καμαρά λίγο έξω από την περιοχή που με δυνατό αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Μπάρκα (1-1).

H ορμή των γηπεδούχων καταλάγιασε στη συνέχεια και σα να μην έφθανε αυτό ήρθε και ο σοβαρός τραυματισμούς του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου σε μια ανύποπτη φάση και φυσικά αντικαταστάθηκε (65’). Παρ’ όλα αυτά, πίεσε την ΑΕΚ και δικαιώθηκε στο 72’ με παλικαρίσιο γκολ του Φορτούνη που με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες (2-1). To γκολ άλλαξε όλη την ψυχολογία των γηπεδούχων που πήραν «φωτιά» και στο 83’ ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ από δεξιά, γύρισε την μπάλα στον Χασάν κι αυτός από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-1. Αυτό ήταν. Η ΑΕΚ κατέρρευσε και τρία λεπτά μετά, ο Φορτούνης έφυγε μόνος του από την σέντρα, πέρασε και τον Μπάρκα και εν μέσω αποθέωσης έκανε το 4-1! Ηταν το 7ο γκολ του αρχηγού του ολυμπιακού σε παιχνίδια με την ΑΕΚ

Ο Γερμανός ρέφερι Ντόμπιας Στίλερ κιτρίνισε τους Αλεφ, Γκιγιέρμε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Μεριά, Σισέ Βούκοβιτς (46’ Τοροσίδης), Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Ντίας (46’ Χριστοδουλόπουλος, 65’ Γκερέρο), Φορτούνης, Ποντένσε,Χασάν

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Γκάλο, Τσόσιτς, Οικονόμου, Σιμόες, Αλεφ (78’ Γαλανόπουλος), Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε, Λιβάγια