Ποδόσφαιρο: Καταιγίδα Λίβερπουλ με 7άρα στο ντέρμπι

Aίσθηση προκάλεσε στον ποδοσφαιρικό κόσμο το εκπληκτικό 7-0 της Λίβερπουλ στο παραδοσιακό ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Moλονότι βρισκόταν μόλις στην έκτη θέση της βαθμολογίας 10 βαθμούς πίσω από την αντίπαλό της και 24 μακριά από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μετέτρεψε την αναμέτρηση σε πάρτι, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Γκάκπο (43’, 50’), Νούνιες (47’, 75’), Σαλάχ (66’, 83’) πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ ο Φιρμίνο έκλεισε το σκορ στο 88ο λεπτό μέσα σε αποθέωση στο Άνφιλντ.

Η Άρσεναλ νίκησε στο 90+8’ τη Μπόρνμουθ με 3-2 με ήρωα τον Ράις Νέλσον και διατήρησε τη διαφορά των 5 βαθμών από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι (2-0 τη Νιούκασλ), η οποία όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παραμένει στην τρίτη θέση, σε απόσταση 14 βαθμών από την κορυφή.

29/04/2024, 16:32