Ποδόσφαιρο: «Κούπα» για τη Λίβερπουλ

Στη Λίβερπουλ κατέληξε ο πρώτος φετινός τίτλος στην Αγγλία. Ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι με το εκπληκτικό 11-10, αλλά ήταν συναρπαστικός και είχε πολλές φάσεις, παρά το άγονο 0-0 στο Ουέμπλεϊ.

Aπό την άσπρη βούλα, οι ποδοσφαιριστές των δύο φιναλίστ ευστόχησαν 21 φορές σερί πριν γίνει μοιραίος για την Τσέλσι στο πέναλτι που εκτέλεσε ο εφεδρικός γκολκίπερ της Τσέλσι Κέπα. Μάλιστα ο Ισπανός μπήκε στο παιχνίδι ένα λεπτό πριν τη λήξη της παράτασης (αντί του Μεντί) ως σπεσιαλίστας των πέναλτι! Από τη Λίβερπουλ βρήκαν στόχο και οι 11 παίκτες, με τελευταίο τον τερματοφύλακα Κέλεχερ.

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε στο 67’, αλλά το γκολ του αμυντικού Μάτιπ με κοντινή κεφαλιά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Για τον ίδιο λόγο δεν μέτρησαν δύο τέρματα του Χάβερτς (77’, 110’) και ένα του Λουκάκου (97’) για την Τσέλσι.

H Tσέλσι είχε δοκάρι με τον Μάουντ στις αρχές του β’ ημιχρόνου.