Πόλο: Άδοξος αποκλεισμός για τους Άνδρες

Μεγάλη ευκαιρία πρόκρισης στην τετράδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος έχασε η Εθνική Ανδρών του πόλο, η οποία ηττήθηκε από την Ιταλία στον προημιτελικό με 7-6.

H ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 2-1, αλλά δέχθηκε τρία «φτηνά» γκολ στην κόντρα και αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ (2-4). Ισοφάρισε στα μέσα της γ’ περιόδου με πέναλτι του Κωνσταντίνου Γεννηδουνιά και προηγήθηκε λίγο αργότερα με γκολ του Χριστόδουλου Κολόμβου (6-5).

Ωστόσο, έμεινε άσφαιρη στα τελευταία 10 λεπτά του παιχνιδιού και αποκλείστηκε άδοξα. Ο Ντι Φούλβιο πέτυχε το μοναδικό γκολ στην δ’ περίοδο και έδωσε την πρόκριση στους Ιταλούς.

Η διακύμναση του σκορ ανά οκτάλεπτο: 2-2, 1-2, 3-2, 0-1. Τα ελληνικά γκολ πέτυχαν οι Γεννηδουνιάς 2, Γούνας 2, Φουντούλης, Κολόμβος.

Η Εθνική μας θα παίξει στη συνέχεια στον Όμιλο για τις θέσεις 5-8, ενώ την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου θα τη διεκδικήσει σε Προολυμπιακό τουρνουά.