Πόλο Euroleague: Η Σαμπαντέλ αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό (9-8 την Πάντοβα)

Η Σαμπαντέλ με την τρομερή Τζούντιθ Φόρκα να σημειώνει 6 γκολ, έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά νίκησε 9-8 την Πάντοβα στον ημιτελικό του Final-4 πόλο της EuroLeague γυναικών και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον αυριανό τελικό (3/4, 17.00).

Ο ημιτελικός ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο (4-3 υπέρ της ισπανικής ομάδας). Στην 3η περίοδο η Σαμπαντέλ ξέσπασε και με ένα 5-0 πήρε μεγάλο αβαντάζ 9-3. Κάπου εκεί οι Ισπανίδες πίστεψαν οτι ο αγώνας τελείωσε και οι Ιταλίδες στην τελευταία περίοδο ανταπόδωσαν με το ίδιο νόμισμα (5-0) αλλά δεν πρόλαβαν να φθάσουν στην ανατροπή και η Σαμπαντέλ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με 9-8.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-1, 5-0, 0-5.

Σαμπαντέλ: Φόρκα 6, Ντε Σλοτ 1, Πέρεθ 1, Στέφενς 1.

Πάντοβα: Μπαρζόν 1, Γκοτάρντο 1, Τσεντάνι 3, Αρμίτ 2, Κασόν 1.