Πράσινη νίκη παρουσία Αλέξη Τσίπρα (Photos)

Mε μία εύκολη νίκη απέναντι στους εφεδρικούς της Φενέρμπαχτσε έκλεισε τις υποχρεώσεις του για το «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας εμφανίστηκε βελτιωμένος σε σχέση με το σαββατιάτικο ματς με τη Μακάμπι και νίκησε την ομάδα του Ομπράντοβιτς με 84-74 (ημίχρονο 48-33). Μάλιστα η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους, πριν ο «Ζοτς» επιστρατεύσει κάποιους βασικούς στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο.

Την παράσταση έκλεψε ο Τζίμερ Φρεντέτ, ο οποίος πέτυχε 4 απανωτά τρίποντα στην α’ περίοδο και ένα ακόμη αργότερα, ξεσηκώνοντας τους 5.000 θεατέ με τους 17 πόντους του. Πολύ καλή απόδοση είχαν και ο Ίαν Βουγιούκας (9 π.), ΝτεΣόν Τόμας (22 π.). Ο Νικ Καλάθης πέτυχε 9 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ. «Βελτιωθήκαμε πολύ στην άμυνα», τόνισε ο Ταϊρίς Ράις (11 π.). Ο Κώστας Σλούκας έπαιξε βασικός με τη Φενέρ και χειροκροτήθηκε από το κοινό του Παναθηναϊκού, αν και πέτυχε μόλις 3 πόντους.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο «πρασίνων» φρονημάτων πρώην πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας, καθισμένος δίπλα στον ισχυρό άνδρα του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Γιαννακόπουλο.

Ήταν, μάλλον, η πρώτη εμφάνιση του προέδρου του ΣυΡιΖα σε αγώνα μπάσκετ την τελευταία πενταετία. Ωστόσο, ο Αλ. Τσίπρας είχε φωτογραφηθεί με φανέλα του Γιάννη Αντετοκούνμπο για να εκφράσει την υποστήριξή του όταν η οικογένεια δέχθηκε λεκτική ρατσιστική επίθεση από τους γνωστούς κύκλους τον Νοέμβριο του 2018.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.