Premier League: Η Τσέλσι «άρπαξε» την ευκαιρία και βρέθηκε στην τετράδα

Η Τσέλσι έπρεπε να κάνει το καθήκον της και το έκανε με τον Εντέν Αζάρ.

Ο Βέλγος με δύο γκολ οδήγησε τους «μπλε» στην εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Γουότφορντ και τη μοναξιά της τέταρτης θέσης στο τέλος του πρώτου γύρου.

Το γεγονός πως η Άρσεναλ έμεινε χωρίς νίκη έκανε την Τσέλσι να αρπάξει την ευκαιρία και να κερδίσει την Γουότφορντ κάτι που την έφερε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Ωστόσο, στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου ο Ντουκουρέ έκανε λάθος, ο Κόβατσιτς πήρε την μπάλα, τροφοδότησε με εξαιρετική μπαλιά τον Αζάρ, εκείνος πέρασε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων κι άνοιξε το σκορ.

Ύστερα από δύο λεπτά (45’+3′) ο Χοσέ Χολέμπας έκανε τη σέντρα κι ο Ρομπέρτο Περέιρα μ’ ένα εκπληκτικό σουτ ισοφάρισε.

Στο 57ο λεπτό, ο Ζορζίνιο με εξαιρετική κάθετη έβγαλε μόνο του τον Βέλγο κι ο Φόστερ τον ανέτρεψε. Ο Αζάρ ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος.

Σε αυτή τη φάση διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ (1-2), καθώς ούτε ο ίδιος έφθασε στο χατ-τρικ στις καθυστερήσεις, ούτε ο Ουίλιαν σκόραρε.