Προκριματικά Μουντιάλ 2002: Στο 92’ η Ισπανία λύγισε την αντίσταση της Γεωργίας

Στη πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ 2022 η Γεωργία είχε τις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ στη Στοκχόλμη κόντρα στη Σουηδία αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έστω και δύσκολα πήραν τη νίκη με 1-0 σε ματς του 2ου ομίλου όπου μετέχει και η εθνική μας ομάδα. Σήμερα (28/3) στην Τιφλίδα, η Γεωργία έβαλε εξίσου δύσκολα και στην Ισπανία από την οποία ηττήθηκε 2-1 με γκολ στις καθυστερήσεις του ματς…

Στο πρώτο ημίχρονο η Γεωργία ήταν εκείνη που κυριάρχησε στο ματς, είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ το οποίο πέτυχε στο 43’ με τον Κβαρατσκέλια. Στο ίδιο διάστημα η Ισπανία παρουσιάστηκε χλωμή, ασύνδετη και φλύαρη, έχοντας μόλις μια τελικά προσπάθεια στο τέρμα…

Στο β’ μέρος η ομάδα του Λουίς Ενρίκε βγήκε μπροστά, πίεσε τους Γεωργιανούς που ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις (τις οποίες θα πρέπει να προσέξει πάρα πολύ η εθνική μας την ερχόμενη Τετάρτη που θα υποδεχθεί τους Γεωργιανούς στην 3η αγωνιστική των προκριματικών). Οι Ισπανοί ισοφάρισαν με τον Φεράν Τόρες στο 56’ αλλά παρέμειναν φλύαροι με ελάχιστες τελικές στο ματς. Τελικά κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο και να γλιτώσουν ένα δεύτερο συνεχόμενο κάζο (μετά το 1-1 με την Ελλάδα στη Γρανάδα) στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ βολίδα του Ντάνι Ολμο.

Στο 94’ αποβλήθηκε ο Σενγκέλια και δεν θα παίξει στον αγώνα με την Εθνική μας.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Λόρια, Γκιορμπαλίντζε, Ντβάλι, Κάσια, Κακαμπάντζε (79’ Κβιλιτάια), Κανκάβα, Γκβίλια, Λομπζανίντζε (70’ Σενγκέλια), Κιτεϊσβίλι (70’ Μπερίντζε), Κβαρατσκέλια (79’ Κβεκβεσκίρι), Ζιβζιβάντζε (62’ Κβιλιτάια)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Άλμπα, Ντιέγκο Γιορέντε (46’ Μαρτίνεθ), Έρικ Γκαρσία, Πόρο (65’ Μάρκος Γιορέντε), Μπούσκετς (73’ Ογιαρθάμπαλ), Φαμπιάν Ρουίθ (55’ Τιάγκο), Πέδρι, Μοράτα, Χιλ (46’ Όλμο), Τόρες

*Στις 21.45 παίζουν στο άλλο σημερινό ματς του 2ου ομίλου, Κόσοβο – Σουηδία, Η εθνική μας είχε ρεπό