Προκρίθηκε στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική Γυναικών (video)

Δραματική πρόκριση στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2021 πέτυχε η Εθνική Γυναικών η οποία έφτασε στο πολυπόθητο +18 επί της Βουλγαρίας με έμμεσο τρίποντο της Μαριέλλας Φασούλα 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του καθοριστικού αγώνα στην Αρένα Στόζιτσε της Λουμπλιάνα (73-55).

Είχε προηγηθεί άστοχο σουτ της Χριστινάκη, ενώ οι αδιάφορες για το αποτέλεσμα Βουλγάρες δεν εκδήλωσαν επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν μόλις τέσσερις πόντοι και στο τέλος της τρίτης περιόδου δέκα. Η διακύμανση του σκορ ανά δεκάλεπτο: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73.

Τα αποτελέσματα άλλων αγώνων έφεραν την Εθνική σε μειονεκτική θέση αλλά η υπερπροσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο χάρισε την πρόκριση. Η ελληνική ομάδα πέρασε ως μία από τις πέντε καλύτερες δεύτερες των προκριματικών ομίλων, πίσω από την Σλοβενία.

Ο Γιώργος Μασλαρινός χρησιμοποίησε τις Χριστινάκη 15, Νικολοπούλου 9, Παυλοπούλου 13, Σπανού 14, Σπυριδοπούλου 3, Φασούλα 16, Γέμελος, Σωτηρίου 3, Σταμολάμπρου.

Τα τελικά της διοργάνωσης θα γίνουν το ερχόμενο καλοκαίρι στις Γαλλία και Ισπανία.